A Design Framework for Women-Centered Mobility Hub
Diarienummer | |
Koordinator | Living Cities and Communities Digrans AB |
Bidrag från Vinnova | 952 335 kronor |
Projektets löptid | augusti 2023 - november 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Future Mobility |
Ansökningsomgång | Future Mobility - innovationssamarbeten mellan Sverige och USA |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet uppfyllde målen och gav följande resultat: • A Design Framework for Women and Caregivers Centred Mobility Hubs, publicerad i form av ett open-source slide deck • En "think piece" om utmaningar, behov och möjligheter utifrån intressenter och intressegrupper som representerar användare • En slutrapport som sammanfattar resultat, lärande och design framework • Projektet ledde också till ett flertal inbjudningar att presentera och delta i diskussioner kring kvinnors mobilitet
Långsiktiga effekter som förväntas
Vårt design framework kan vara ett viktigt verktyg för att uppnå en rättvis övergång från koldioxidintensiva till koldioxidsnåla transportsystem samtidigt som man förbättrar reseupplevelsen för kvinnor och vårdgivare. Det kan stimulera nya tjänster och produkter och öppna upp för mer jämställda mobilitetshubbar. Transporter bidrar kraftigt till globala växthusgasutsläpp. Mobilitetshubbar som möter bredare behov skulle kunna hjälpa hushåll och städer att undvika privata bilresor.
Upplägg och genomförande
Vi gick igenom publikationer om resebehov och mönster för kvinnor och vårdgivare och om mobilitetshubbar. Vi höll workshops med planerare och transportexpertis. Vi höll fokusgrupper och intervjuer med kvinnor och vårdgivare i olika åldrar, som vi nådde genom ideella organisationer. Vi genomförde en co-designprocess i projektgruppen där vi konceptualiserade designramverket och hur det kunde göras användarvänligt. Det var en iterativ innovationsprocess med både in-person och online-möten.