3DPM test i Chile
Diarienummer | |
Koordinator | Optimation Advanced Measurements AB |
Bidrag från Vinnova | 50 000 kronor |
Projektets löptid | september 2025 - november 2025 |
Status | Pågående |
Syfte och mål
Vi hoppas kunna fånga intresset hos ett stort gruvföretag i Chile så att vi kan starta ett innovations- och utvecklingsprojekt tillsammans med dem. Syftet skulle vara att effektivisera deras produktion, inklusive vårt 3DPM visionmätsystem som använder lasertrianguleringsteknik. Tanken är att kontinuerligt detektera partiklar/krossad malm på transportband i produktionsflödet för att öka säkerhet, effektivitet och hållbarhet.
Förväntade effekter och resultat
De aktiviteter som stöds av bidraget kommer förhoppningsvis att göra det möjligt att förbättra produktionseffektiviteten och hållbarheten inom gruvindustrin i Chile genom vår avancerade visionsbaserade lösning och lasertrianguleringsteknik. Det kortsiktiga målet för projektet är att få potentiella kunder och partners att förstå potentialen hos vår produkt/tjänst i Chile, samt att göra framsteg i att skapa ett innovations- och utvecklingsprojekt med ett större gruvföretag i landet.
Planerat upplägg och genomförande
Vi genomför en resa till Chile under vecka 40 och 41, Vi kommer deltaga i Bussiness Swedens aktiviteter 1-3 oktober. Där ingår bla ett besök till gruvbolag. Vi har dessutom gått vidare i Sweden Mining Innovations utmaning från Codelco Andina Mine. Dessa ska vi besöka 6e oktober.