Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Julhälsning från Darja Isaksson, Vinnova

Publicerad: 14 december 2021

Snart skriver vi klart boken om 2021, ett ovanligt och händelserikt år. Pandemins konsekvenser har påverkat oss alla, men på olika sätt, och förutsättningarna för innovation med dem. Det skriver Darja Isaksson, generaldirektör för Vinnova.

Jag är en av många som slås av hur pandemin visat på vikten av satsningar på forskning och innovation för hela samhället, och påminnelsen om att storskalig omställning faktiskt är möjlig. Och sällan har det varit tydligare att vi lever i en värld där geopolitik, omställningsbehov och nya teknologier ritar om maktbalanser och värdekedjor i hela världen.

Det är viktiga insikter att agera på just nu, och att se möjligheterna i det. Vi kan inte förhandla med planeten. Vi behöver anta klimatutmaningen och samtidigt stärka både social och ekonomisk hållbarhet.

Brådskan, i kombination med de möjligheter som öppnas i omställningen var mitt huvudbudskap på klimatkonferensen COP 26 i Glasgow i november. Vi behöver prioritera framtiden

Svenska företag imponerar med sin innovationsförmåga och sitt ledarskap i omställningen. Vi vet att en nyckel till det är vår förmåga till samarbete. Genom att dra nytta våra styrkor inom dessa två kritiska punkter, i innovationskraft och samarbetsförmåga, kan företag, forskare, regioner, kommuner och civilsamhälle åstadkomma omställningen till ett hållbart samhälle. Som Sveriges innovationsmyndighet är det vår uppgift att se möjligheter och förverkliga framtidens lösningar tillsammans med er.

Under året har vi haft möjlighet att göra just det. Stora satsningar på eldrivna transporter i Reel och E-charge öppnar upp möjligheter för minskade klimatutsläpp. Projekt som undersöker vad som kan bli framtidens hållbara vardagsmat ger förutsättningar för nya idéer att få plats och växa till konkurrenskraftiga innovationer på ett område med stor påverkan på både klimat, miljö och hälsa. Etableringen av en ny innovationshubb för framtagning av vaccin i Matfors utanför Sundsvall stärker Sveriges position i Europa och i världen. Dessa är bara några exempel på när vi gemensamt närmar oss utmaningar och är som bäst.

Med de orden tackar jag för gott samarbete i år och önskar er en skön ledighet där ni kan ladda batterierna ordentligt. Vi behöver nämligen er när vi fortsätter att öppna upp för innovation som gör skillnad nästa år.

Tack!

Senast uppdaterad 14 december 2021