Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Välkommen på Digital Fika om kluster 4 – destination 5

Arrangör: Vinnova
Digitalt fre 21 feb 2025 kl. 11:00-11:45

Europa måste säkerställa rymdsystemens konkurrenskraft, sin tillgång till rymden och självständighet i fråga om kritisk teknik och utrustning. För att göra detta syftar utlysningar i destination 5 till att utveckla, driftsätta och använda rymdbaserad infrastruktur, tjänster, tillämpningar och data.

De nya utlysningarna för kluster 4 beräknas att lanseras i slutet av april 2025. I väntan på det nya arbetsprogrammet, bjuder vi för en lättsammare digital fika och dialog om Kluster 4 – destination 5 av Horisont Europa.

Agenda
  • Mötet börjar med bakgrundinformation och diskussion för kommande utlysningar i destination 5 ” Strategic autonomy in developing, deploying and using global space-based”
  • Vi fortsätter med en kort paneldiskussion om de kommande utlysningarna och öppnar upp för frågestund och dialog.

Det är en serie av flera tillfällen - en fredagsfika kl 11.00 -11.45 per destination. Alla tillfällen publiceras i vår kalender.

Vi utgår ifrån att du har en viss förkunskap om EU:s ramprogram, Horisont Europa.  

Mötet är digitalt och kommer att hållas på engelska. Länk till mötet

Mötet kommer inte att spelas in.  

Ibland fotograferar eller filmar vi på våra aktiviteter. Om du inte vill vara med på bilder eller filmer, kan du meddela detta när du kommer till oss.

Läs mer om hur vi lagrar och behandlar dina personuppgifter.

Frågor?

Jeannette Spühler

Nationell kontaktperson (NCP)

+46 8 473 32 57

Håll dig uppdaterad – nyhetsbrev om Horisont Europa

Vill du hålla koll på möjligheter till finansiering, nätverkande och kunskapsutbyte inom det europeiska programmet för forskning och innovation? Anmäl dig till Vinnovas månatliga nyhetsbrev om Horisont Europa. 

Prenumerera på nyhetsbrev om Horisont Europa

Senast uppdaterad 27 februari 2025