Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

I fokus - tema solceller och solenergi

Arrangör: Vinnova
Digitalt fre 6 okt 2023 kl. 09:00-09:50

Många kommuner planerar för investeringar i solenergi som en del i övergången till fossilfrihet, samt som en del i en elförsörjningsberedskap. Så vad ligger i framkant och hur upphandlar vi hållbart?

Delta på webbinariet 

Klicka på länken för att delta på mötet

Detta webbinarium är en uppföljning på det seminariet som ägde rum den 8 september. Läs mer om det på Aforis webbplats.

En investering i solenergi kan handla om allt från vilken solcellsteknik som ska köpas in till lagring och nätlösningar, till att utforma värde-/ affärsmodeller, skapa energigemenskaper och även omfatta säkerhets- och resiliensaspekter.

Vi kommer belysa olika perspektiv på solenergi och solceller, bland annat hållbarhetsfrågor och patentlandskapet.

Webbinariet riktar sig till dig som är inblandad eller intresserad av investeringar i solenergi i region, kommun, fastighetsbolag mm.

Medverkande

  • Nina Widmark, Vinnova
  • Jenny Engström, Vinnova
  • Rasmus Holmborn, kategoriansvarig energi, ADDA
  • Maria Haegermark, fördjupningsområde Solenergi inom Belok, CIT Renergy

Ibland fotograferar eller filmar vi på våra aktiviteter. Om du inte vill vara med på bilder eller filmer, kan du meddela detta när du kommer till oss.

Läs mer om hur vi lagrar och behandlar dina personuppgifter.

Senast uppdaterad 2 oktober 2023