Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Impact Innovation: Utveckling av internationella samarbeten inom metall- och mineralnäringen

Planerad till AUG 2026

Utlysningen riktar sig till aktörer som vill utveckla internationella samarbeten för att främja forskning, utbildning och innovation för en hållbar och resilient metall- och mineralförsörjning. Utlysningen är en del av programmet Swedish Metals & Minerals inom Impact Innovation – Energimyndighetens, Formas och Vinnovas gemensamma satsning.

Erbjudandet i korthet

Vad kan ni söka för?

Utveckla och stärka internationella samarbeten som ökar förmågan till internationella forsknings- och innovationsinsatser inom metall- och mineralsektorn, samt utreda möjligheterna för långsiktig förvaltning och finansiering av dessa samarbeten.

Vem kan söka?

En aktörskonstellation bestående av minst 3 projektparter; en svensk forskningsorganisation, ett svenskt företag och en utländsk aktör.

Hur mycket kan ni söka?

Maximalt 1,3 miljoner kronor och maximalt 70 procent av projektets totala stödberättigande kostnad.

Viktiga datum

  • AUG 2026
  • Information om erbjudandet kommer snart

    Så snart det här erbjudandet öppnar för ansökan kommer vi att publicera fullständig information. Då beskriver vi till exempel vad ni kan söka finansiering för, hur mycket ni kan söka och vad vi bedömer er ansökan på.

    Så går det till

    För att söka finansiering från oss behöver ni fylla i en längre ansökan som vi sedan bedömer i konkurrens med andra. Om vi beslutar att finansiera ert projekt behöver ni rapportera till oss hur projektet går, så att vi kan se att ni genomför projektet som ni beskrev i ansökan. 

    Så går det till att söka och få finansiering från oss

    Frågor?

    Om ni har frågor är ni välkomna att kontakta någon av oss.

    Anders Holmgren

    Utlysningsansvarig

    +46 8 473 32 13

    Diarienummer 2026-02237