SME CAM2 - Porösa printade stål - industriella tillämpningar med PBF-EB för ökad prestanda och kostnadseffektivitet
Diarienummer | |
Koordinator | VBN Components AB |
Bidrag från Vinnova | 100 000 kronor |
Projektets löptid | april 2025 - december 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Kompetenscentrum |
Syfte och mål
Projektet ingår i Kompetenscenter CAM2s insats för SME: Syftet är att förbättra prestanda och livslängd för lager och nötningståliga komponenter genom att integrera lokal porositet. Projektet fokuserar på att undersöka tillämpningar av poröst 3D-printade stål för lagerindustrin. Porösa lager erbjuder självsmörjning genom att lagra smörjmedel (som olja) i sina porer. Vid drift frigörs smörjmedlet genom värme eller tryck, vilket minskar friktionen och eliminerar behovet av extern smörjning.
Förväntade effekter och resultat
Projektet förväntas resultera i en rapport om design, 3D-utskrift, karaktärisering och optimering av porösa strukturer, samt metoder för oljeimpregnering. Det syftar till att identifiera lämpliga metoder för oljeimpregnering av porösa delar. Utveckling av en prototyp som demonstrerar en optimerad porös struktur kommer också att uppnås, vilket visar på potentialen för förbättrad prestanda och självsmörjning i applikationer som lager.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet kommer att börja med att undersöka design- och 3D-utskriftsparametrar som påverkar kontrollerad porositet, följt av en studie av hur HIP och värmebehandling påverkar de 3D-printade delarna. Karaktärisering kommer att fokusera på att kvantifiera porositetens procentandel och porers sammankoppling. Metoder för oljeimpregnering kommer att testas för att utvärdera deras effektivitet i att förbättra de porösa strukturernas självsmörjande egenskaper.