Säker gruppkommunikation för IoT
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE SICS AB, Kista |
Bidrag från Vinnova | 1 856 650 kronor |
Projektets löptid | november 2018 - februari 2020 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Digital säkerhet och tillförlitlighet |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektmålet var att utveckla och demonstrera en prototyp som möjliggör säker end-to-end gruppkommunikation för IoT med hjälp av öppna IETF standardförslag. Säkerhetstjänster var: Group OSCORE, för att skydda meddelanden i en enhetsgrupp; och den auktoriserade säkra anslutningen och nyckelhanteringen av grupper med ACE-ramverket. Projektet uppfyllde sitt mål, utvecklade säkerhetstjänsterna ovan som SW-moduler, och sedan byggde och demonstrerade en prototyp där kommunikation i två enhetsgrupper är skyddad. Framsteg gjordes också med tillhörande öppna standardförslag.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektets resultat var den utvecklade och demonstrerade prototypen, där enheter i två grupper säkert kommunicerade end-to-end över Multicast IP. Grupperna inkluderade lampor för att slå på / stänga av på en gång och lås för att stänga / öppna på en gång. Enheter gick med i sin grupp på ett auktoriserat sätt och skyddade sin kommunikation end-to-end med Group OSCORE. Vår öppna SW-implementation lägger grunden för framtida officiell integration i öppna källkodsbibliotek. Projektet hjälpte också till att gå vidare med standardiseringen av de övervägda IETF säkerhetslösningarna.
Upplägg och genomförande
Vi implementerade säkerhetstjänsterna som SW-moduler för Californium-biblioteket. Sedan designade vi prototypen med två enhetsgrupper, som presenterades och demonstrerades för Vinnova, i januari 2020. Under projektet förbättrade vi säkerhetslösningarna som sådana. Detta baserades på feedback från vår implementation, såväl som från tester, diskussioner och presentationer vid de regelbundna IETF-mötena som båda projektpartnerna deltog i. Projektet har haft stor nytta av täta interaktioner mellan partnerna, face-to-face och som distansmöten.