Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag 2020 Israel 28-20 januari

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE SICS AB, Kista
Bidrag från Vinnova 18 746 kronor
Projektets löptid januari 2020 - februari 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Målen för detta projekt var följande: * Identifiera potentiella partners för ett pågående projektförslag. * Representera RISE vid Cybertech 2020. * Identifiera och förstå affärsmöjligheter för svensk forskning och företag. * Utvärdera erbjudanden inom molnsäkerhets från nystartade företag vid CyberTech 2020.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet uppfyllde sitt huvudsyfte, nämligen att delta i CyberTech Tel Aviv inom den svenska delegationen och etablera nya forsknings- och samarbetsrelationer. Flera positiva aspekter av projektet syns redan nu: identifiering av samverkskontakter vid Ben-Gurion universitet i Negev och granskning av erbjudanden från nystartade företag inom molnsäkerhet. Andra förväntade resultat inkluderar kommersialisering av forskningsresultat från RISE Cybersecurity och förenar applikationer med forskningsprojekt med organisationer baserade i Israel.

Upplägg och genomförande

Projektets fokus var ett kort besök i Israel under 27-30 januari 2020. Besöket inkluderade deltagande på CyberTech 2020 och ett besök till Be´er Shiva tech hub. Både deltagande på CyberTech och besöket till Be´er Shiva inkluderade etablering av nya kontakter för potentiell samarbete i framtiden. Båda händelserna hjälpte få en djupare förståelse för den israeliska innovationsmiljön.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 6 mars 2020

Diarienummer 2020-00045