Projekt ICE - Ökad hållbarhet genom ökad effektivitet i fordonsindustrin
Diarienummer | |
Koordinator | SIGMA CONNECTIVITY AB |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | december 2019 - juni 2020 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Interrimrapporten konstaterade att EN och ISO standarderna inte möter industrikraven för radiomoduler. Detta identifierades som det största hindret för mindre aktörer att ta sig in på marknaden. Beslut fattades att göra en simuleringsmodell som kan användas för att ta sig förbi detta hinder och minimera kostnad, utvecklingstid och risk.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet påvisar att det är möjligt att förutsäga den faktiska styrkan för EM-fält som en ESA kommer att utsättas för efter att den har installerats. Dessa nivåer kommer i de flesta fall att vara mycket mindre krävande än de nuvarande nivåerna som krävs av både standarderna och industrin. Simuleringsverktyg visar realistiska nivåer som ska uppfyllas för den nödvändiga funktionskvaliteten för ESA i den verkliga användningsmiljön när den utsätts för förväntad EM-störning. Detta sparar tid och kostnader och undviker avfall när man utvecklar ESA för värdmiljöer som är inriktade på dem.
Upplägg och genomförande
Det beslutades att generera plana fält med olika styrkor med hjälp av bredbandsantenner såsom bi-konisk och log-periodisk med ett bow-tie element för att utsätta ESA för ett utstrålat störande fält. Simuleringsresultaten bekräftar resultatet som observerats i verkliga mätningar. De hittills erhållna resultaten bekräftar våra förväntningar: prestandabegränsningarna som erhållits i ett testuppsättning som specificeras av standarderna är helt annorlunda än vad som kan förväntas i den avsedda användningsmiljön.