Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Våra e-tjänster för ansökningar, projekt och bedömningar stänger torsdagen den 8 maj kl 16:30 för systemuppdateringar. De beräknas öppna igen senast fredagen den 9 maj kl 8:00.

Power-to-Food, klimatsmart ersättning av palmolja och andra fetter

Diarienummer
Koordinator Green-On AB
Bidrag från Vinnova 900 000 kronor
Projektets löptid maj 2023 - februari 2024
Status Avslutat
Utlysning Innovativa Startups
Ansökningsomgång Innovativa Startups steg 2 våren 2023

Viktiga resultat som projektet gav

Green-On är ett B2B företag som tillverkar en ingrediens som kan användas för att ersätta tropiska eller animaliska fetter framförallt mjölkfett, palm- och kokosolja. Dessa har det gemensamt att de inte är hållbara utan leder till stora utsläpp av växthusgaser samtidigt som de är ansvariga för avskogning av regnskogsområden. Green-Ons patenterade process använder sig av elektricitet, vatten och koldioxid som råmaterial. I projektet har en del av processen utvärderas och prototyper har tillverkats tillsammans med utvalda kunder.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet har utmynnat i ett lämpligt metod för uppskalning i pilotskala vilket blir Green-Ons nästa steg. Genom projektet har vi även gjort produkt-prototyper tillsammans med våra kunder. Detta har lett till ett bra utgångsläge när vår pilotanläggning byggs. Vi har kommit närmare våra kunder och den utvärdering de har gjort av våra produkter har varit ovärderliga. Detta gör att vårt marknadsarbete även har fått en rejäl skjuts framåt. Dessa kunder och Green-On har tillsammans uttryckt en önskan om ett långvarigt samarbete.

Upplägg och genomförande

Projektet har genomförts av Green-On och konsultpartners. Anledningen till detta är att Green-On är ett litet nystartat företag som behöver använda sig av konsulter och kontraktslab för att kunna arbeta både tids- och kostnadseffektivt. Detta har fungerat väl och ett flertal av samarbetena kommer att bestå även då Green-On växer. Upplägget i övrigt att lett till bra resultat och rätt kompetens har hittats antingen hos Green-On eller hos partners.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 12 april 2024

Diarienummer 2023-00318