Ny Horisont - för framtida förmåga
Diarienummer | |
Koordinator | BizMaker AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | januari 2025 - oktober 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Inkubationsstöd |
Ansökningsomgång | Utvecklingsprojekt i inkubatorer 2022-2024 våren 2024 |
Syfte och mål
Svenska inkubatorer har låg aktivitet inom EUs ramprogram för forskning och innovation - Horizon Europe. Förstudien vill därför undersöka innovationsaktörernas förutsättningar för ett ökat deltagande i EUs ramprogram med sikte på programperiod (FP 10, 2028-2034). Målet är att utveckla ett förslag på program för ökad förmåga att delta i Horizon Europe för inkubatorer och science parks. Projektet genomförs av BizMaker i samarbete med RISE och flera andra svenska inkubatorer och science parks.
Förväntade effekter och resultat
Förstudien förväntas resultera i ett förslag på ett program för ökad förmåga att delta i Horizon Europe. Deltagande i EU-projekt ger inte bara ekonomiska resurser utan också djupare integration i det europeiska innovationssystemet. Genom ökad internationalisering kan svenska inkubatorer och science parks få mer kraft i form av ökad finansiering både för startup- och scaleup företag samt i den egna verksamheten. Effekter via benchmarking, erfarenhetsutbyte, inflöde av kompetens och synlighet.
Planerat upplägg och genomförande
Förstudien ska kartlägga innovationsmiljöer som varit framgångsrika på EU-arenan – nationellt och europeiskt. Det görs bla genom att gå igenom databaser och webbsidor, samt genom kontakt med identifierade nyckelaktörer. Intervjuer och en digital workshop kommer att genomföras med nyckelpersoner vid de inkubatorer som knutits till förstudien, Piteå SP, Uminova, Movexum, Dalarna SP & PEAK Innovation Syftet är att kartlägga behov och förutsättningar, samt förankra ett kommande genomförande.