Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Nationell samordningsfunktion kring ATMP

Diarienummer
Koordinator Läkemedelsindustriföreningens Service AB - Läkemedelsindustriföreningen LIF
Bidrag från Vinnova 1 382 000 kronor
Projektets löptid februari 2025 - november 2026
Status Pågående

Syfte och mål

Målet är att organisera en nationell samordnande funktion, att skapa en tydlig färdplan för dess arbete samt att inleda den operationella verksamheten i enlighet med leveransplan. Fortsatt förankring behövs på högsta nivå hos universitetssjukhusen, universiteten och näringslivet. Syftet är att ta fram en uppdragsbeskrivning, verksamhetsplan med budget för de kommande 5 – 10 åren som realiseras i ett avtal för långsiktigt hållbar finansiering av samordningsfunktion kring ATMP i Sverige.

Förväntade effekter och resultat

Etablerad nationell samordningsfunktion kring ATMP enligt ovanstående syfte och mål för projektet med effektmålen - Patienters jämlika tillgång till behandling inklusive möjlighet till medverkan i klinisk prövning - Främjande av forskning - Translation av forskning till produktutveckling och produktion i Sverige

Planerat upplägg och genomförande

Styrgrupp och samordningsgrupp redan etablerade. Överenskommelse kring kommunikationsinsats behövs med projektparten Föreningen ATMP Sweden. 6 månader: Val av organisationsform och underlag för finansieringsbehov att förankras med parterna. 12 månader: Utformning av överenskommelse mellan parterna inklusive säkrad finansiering. Extern kommunikation aktiverad. Aktiviteter som säkrar patientperspektiven påbörjade. 18-24 månader: Överenskommelse signerad för sammanhållen samordning.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 9 april 2025

Diarienummer 2024-04237