loop-it - a digital deposit system for reusable packaging
Diarienummer | |
Koordinator | loop-it SWE AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | april 2021 - oktober 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Vi kan reducera kostnad, avfall och tid för våra partners samt öka frekvensen av återkommande kunder genom att hänvisa till retur av produkterna via vårt digitala system. loop-it skapar en ansvarstagande och hållbar profil och påvisar våra partners och kunders miljöpåverkan genom att spåra produkter i omlopp.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vi har integrerat loop-it i Shopify med målet att användas som e-handelspartner. Utvecklingen har krävt en vidare teknisk utveckling av vår partner-app för att kunna scanna produkter som sedan skickas till kunden av våra partners. Varje produkt är försedd med en unik QR-kod som scannas vid leverans och vid retur via vår partner-app. Den spårbarhet vi erbjuder möjliggör för våra partners att se hur många gånger varje produkt varit använd, när den har blivit hämtad/levererad, och när den blivit återlämnad. Detta skapar relevant data för att kunna följa produktens livscykel.
Upplägg och genomförande
Vi började med användarundersökningar och servicedesign för att analysera processer hos våra e-handelspartners. Under intervjuer och workshops samlade vi information för att bygga arkitekturen av systemet. Flödet och servicen var designad och utvecklades till en fungerande applikation. Vi gjorde kontinuerliga tester, uppföljningar med våra partners för att vidare kunna utveckla vår app, integrationen och funktioner. Vårt system arkitektur skapades på ett smart och effektivt sätt för att kunna generera unika QR-koder som olika partners kan använda till sina egna produkter.