Kollektivtrafik on-demand och dess roll för en hållbar mobilitet
Diarienummer | |
Koordinator | Lunds universitet - Lunds Tekniska Högskola Inst f teknik & samhälle |
Bidrag från Vinnova | 999 968 kronor |
Projektets löptid | november 2023 - augusti 2025 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Future Mobility |
Ansökningsomgång | Future Mobility - innovationssamarbeten mellan Sverige och USA |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet syftade till att undersöka, jämföra och lära av två on-demand-lösningar i olika kontexter, med målet att skapa ett långsiktigt samarbete mellan projektpartners i USA och Sverige. Målen uppfylldes. Projektet har lett till nya forskningsfrågor och nya internationella nätverk, studentengagemang, forskningsutbyten, pågående vetenskaplig publicering, presentationer, konferensdeltagande och en ökad kunskap om on-demand-lösningar i olika kontexter för en mer hållbar framtida mobilitet.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har lagt grunden för fortsatt forskning om on-demand kollektivtrafik, med fokus på inkluderande och effektiva lösningar. Det har skapat nya internationella nätverk, främjat studentengagemang och forskningsutbyten, samt bidragit till kunskapsspridning. Resultaten kan på sikt påverka planering och implementering av mer hållbara och inkluderande framtida mobilitetslösningar.
Upplägg och genomförande
Forskningsprojektet har genomförts som en jämförande fallstudie av två efterfrågestyrda kollektivtrafiklösningar – MARTA Reach i Atlanta och Plusresa i Skåne. Arbetet har omfattat litteratur- och dokumentanalys, intervjuer med nyckelpersoner samt platsbesök i både Sverige och USA med hela forskargruppen. Samarbetet har fungerat mycket väl och lett till flera nya möjligheter. Projektet har lagt grunden för ett långsiktigt, inspirerande och innovativt samarbete mellan Sverige och USA.