Integrering av lokal kunskap för smart jordbruk med satellit och drönare
Diarienummer | |
Koordinator | Xspectre AB |
Bidrag från Vinnova | 275 000 kronor |
Projektets löptid | april 2021 - september 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektmålet att skapa en app-integrerad och mobilkopplad spektrometer med tillhörande prober för fysikalisk-kemisk fältprovtaging av jordprover, har nåtts. Lyckade fältförsök genomfördes under sommaren 2021. Marknaden för bättre kunskap om jordar är bred och inkluderar förutom smart jordbruk även AgTech för klimatsmart och regenerativ hushållning, forskning och utbildning. I det brus av startups och tekniker som nu lanseras krävs demonstrationer i relevant miljö för att validera värdepropositoner; den nya version som vi tagit fram gör detta möjligt.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har lett fram till ett prototypsystem med en handhållen och mobilkopplad spektrometer, med tillhörande jord-prober för fukt och pH, och tillhörande app redo för uppskalade tester. Förutom problem med att ljuskällan beror av batteriets laddning fungerar både hårdvara och app stabilt. En ny version har nu utvecklats som ger stabliare ljusintensitet och som även är robustare och enklare att producera. Detta möjliggör en minde serietillverkning, tester och demonstrationer i större skala och därmed möjlighet att enklare nå potentiella partner och kunder.
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes maj-september 2021. Spektrometern och appen utvecklades parallellt under maj till juli. I juli anställdes två sommarjobbare som testade den integrerade hård- och mjukvaran i fält under en vecka. Efter genomförd fältprovtagning uppdateras både hård- och mjukvara; medtagna prover från fält analyseras i lab; olika kombinationer av ljuskällor och spektrala sensorer testades och utvärderas. Systemet förevisades för potentiella partners och kunder. Det integrerade systemet har fungerat över förväntan, att nå ut till partner och kunder har varit svårare.