Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Innovativ fodertillskott av fiberrester för signifikant minskade metanutsläpp hos nötkreatur

Diarienummer
Koordinator gutfeeling labs AB
Bidrag från Vinnova 117 141 kronor
Projektets löptid oktober 2024 - april 2025
Status Avslutat
Utlysning Impact Innovation Net Zero industry - Programspecifika insatser
Ansökningsomgång Impact: Ökad resurseffektivitet och resiliens, etapp 1

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet har lagt grunden för en innovativ lösning som kan minska metanutsläpp från nötkreatur och samtidigt bidra till ökad resurseffektivitet i jordbruket. Under projektperioden har tillverkningsprocessen utvecklats i labbskala och viktiga förberedelser inför framtida tester genomförts. Projektet har också stärkt samarbetet mellan parter från forskning, näringsliv och primärproduktion samt skapat nya möjligheter för fortsatta satsningar.

Långsiktiga effekter som förväntas

På lång sikt förväntas projektet bidra till minskade metanutsläpp från djurhållning, vilket gynnar både klimatet och jordbrukets hållbarhet. Genom att omvandla restströmmar från livsmedelsindustrin till en resurseffektiv produkt stärks den cirkulära bioekonomin. Projektet kan även leda till nya affärsmodeller, ökad konkurrenskraft för lantbrukare och skapa förutsättningar för nya innovationer inom hållbart jordbruk.

Upplägg och genomförande

Projektet genomfördes enligt plan med fokus på att utveckla tillverkningsprocessen i labbskala och förbereda kommande tester. Arbetet organiserades i gemensamma aktiviteter med tydlig ansvarsfördelning och regelbundna avstämningar. De flesta moment följde tidsplanen och inga större hinder uppstod. Samarbetet mellan parterna fungerade väl och upplägget visade sig vara effektivt.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 31 maj 2025

Diarienummer 2024-03077