Health Hack Academy 2015
Diarienummer | |
Koordinator | STIFTELSEN VETENSKAPSSTADEN - Stockholm Science City / Vetenskapsstaden |
Bidrag från Vinnova | 150 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2015 - oktober 2015 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Inom projektet har ett innovationsprogram som inkluderat ett hackathon och workshops genomförts. Syftet var att främja idéskapande och utveckling av nya produkter/tjänster inom IoT för hälsa. Målet var att projektet skulle resultera i ett antal verktyg baserade på reella behov. Av totalt 13 lag som deltog på hackathonet valdes fem ut av en expertjury för att under två workshops lära mer om prototyping samt kommunikation, marknadsföring och PR. Dessa lag presenterade även sina lösningar på konferensen Digital Health Days. Tre lag fick inom projektet även fortsatt affärscoachning.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet skapade en arena där behovsställare från vården och företag kunde möta lag och individer som tar fram lösningar på ställda utmaningar. Förväntade effekter och resultat var att ett antal produkter och tjänster på sikt genom nya företag eller samarbeten med etablerade aktörer ska komma att att nå marknaden och skapa nytta inom vård och hälsa. Av de fem lag som valdes ut att genomgå hela programmet arbetar nu alla vidare med sina prototyper och har för avsikt att utveckla produkter/tjänster.
Upplägg och genomförande
Projektet har haft fem huvudaktiviteter: 1) behovsspecificering, 2) helg-hackathon 3) workshop där deltagarna lärt sig grunderna i prototyping, 4) pitchträning samt 5) presentation på Digital Health Days. Aktivitet 1 genomfördes genom flera individuella möten med behovsägare. Aktivitet 4 innebar en workshop i kommunikation & PR. SSCi har ansvarat för övergripande projektledning och administration. EIT Digital, Veryday, Praktikertjänst, STING, Raw Agency, Forward technologies och Frogleap Accelerator har bidragit med hjälp och coachning i ett väl fungerande samarbete.