Functional tolerancing of surfaces for circular products and sustainable manufacturing
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE |
Bidrag från Vinnova | 499 250 kronor |
Projektets löptid | november 2022 - november 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Strategiska insatser Hållbar industri |
Ansökningsomgång | Rörlighet för innovation, lärande och kunskapsutbyte för en hållbar industri |
Viktiga resultat som projektet gav
I ett tidigare förstudieprojekt (ROPY, Vinnova d-nr 2022-02459) utreddes förutsättningarna för möjligheten att underlätta ett cirkulärt materialflöde för mönstrade plastkomponenter genom robusta specifikationer av ytorna. I det nu aktuella projektet var syftet att undersöka möjligheterna att bredda frågeställningarna bortom den specifika tillämpningen som fokuserades på i förstudien ROPY, och genom att etablera ett gemensamt forskningsområde kunna angripa närliggande forskningsfrågor och industriella utmaningar i samarbete mellan RISE och Chalmers.
Långsiktiga effekter som förväntas
En artikel har publicerats, en artikel är inskickad för publicering och ytterligare artiklar har planerats. Forskningsområdet har formulerats med inriktning och avgränsningar. En roadmap har skapats med idéer om lämpliga projekt. Ett gemensamt projekt har sökts och beviljats inom FFI-programmet.
Upplägg och genomförande
Olika typer av aktiviteter har skett inom ramen för projektet som författande av vetenskapliga artiklar, inkl. state-of-the-art, diskussioner med intressenter, omvärldsbevakning, formulering av roadmap osv.