Från en visionär strategi till ett underlag för att reda ut målkonflikter
Diarienummer | |
Koordinator | Stockholms universitet - Stockholms universitet Östersjöcentrum |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | april 2019 - december 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Utmaningsdriven innovation – steg 1 initiering |
Ansökningsomgång | Utmaningsdriven innovation steg 1 initiering - 2019 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syfte var att skapa en dialog inom livsmedelssektorn om scenarier för fortsatt hållbar utveckling av svensk livsmedelsproduktion. I ett innovativt samarbete med nyckelaktörer togs, genom en iterativ "story and simulation process" ett antal scenarier fram, som efter vidare modellberäkningar konkret och kvantitativt kan beskriva hur en konkurrenskraftig produktionsökning i Sverige kan se ut. Projektet har börjat processen för av vidare scenarieutveckling och utvärdering av ekonomiska faktorer och miljöeffekter, vilket sker om fortsatt finansiering av projektet beviljas.
Långsiktiga effekter som förväntas
Produktionsökningsbehov identifierades i dialog med livsmedelskedjans aktörer, vilka beskrev hur de idag använder scenarier, bla hållbarhetsarbete och riskanalyser. Dialoger kring scenarier bidrar till t ex ökat kunskapsutbyte; ökad förståelse kring olika aktörers förutsättningar; identifiering av ”glapp” i systemet/kedjan, tex avsaknaden av en kritisk aktör, satsning eller styrmedel; utveckling av en samsyn kring nödvändiga förändringar; inspiration. Identifierade frågeställningar bör ligga till grund för fortsatt scenariearbete, inklusive modellberäkningar.
Upplägg och genomförande
I detta UD1-projekt har det centrala varit dialog med livsmedelssystemets olika aktörer. Dialog har skapats dels via möten och workshopar med inbjudna aktörer från så stor del av livsmedelskedjans olika delar som möjligt. Workshoparna genomfördes med en kombination av open space- och cafémetod. Målet var att få in så många vinklingar som möjligt på i förväg utsända frågeställningar. Deltagarna behövde inte vara eller bli överens. Inkomna synpunkter grupperades, summerades och diskuterades igenom av projektgruppen. I bifogad excelfil finns samtliga synpunkter redovisade.