Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Framtagande av IP strategi

Diarienummer
Koordinator The Loop Factory AB
Bidrag från Vinnova 100 000 kronor
Projektets löptid oktober 2019 - april 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Målet har varit att ta identifiera nuläge och ta fram en strategi och handlingsplan för hur vi kan skydda immateriella rättigheter med syftet att öka våra affärsmöjligheter och konkurrenskraft. Det finns en plan framtagen och vi har påbörjat konkreta aktiviteter och implementera rutiner för att identifiera, hantera och skydda IP. Vi har en tydlig koppling mellan vårt IP och vår affärsmodell.

Långsiktiga effekter som förväntas

Resultatet har varit som förväntat och vi har fått ett bra stöd från den IP-konsult som anlitats. Vi har på en bred front i företaget ökat vår kunskap och förståelse för vad som är IP och hur det kan skyddas. Vi har även tagit fram nya rutiner för skydd av IP och tilldelat ansvar och resurser.

Upplägg och genomförande

1. Nulägesanalys 2. Strategi gällande hur immat eriella rättigheter ska hanteras. 3. Implementeringsunderlag 4. Genomgång och upplägg på fortsatt arbete

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 26 maj 2020

Diarienummer 2019-04779