Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

E!8513, BioSNG+ , Catator AB

Diarienummer
Koordinator Catator AB
Bidrag från Vinnova 3 877 694 kronor
Projektets löptid juli 2025 - juni 2028
Status Pågående
Utlysning Eurostars

Syfte och mål

Med BioSNG+ vill vi utveckla en ny katalytisk teknik för decentraliserade tillämpningar för att omvandla grön CO2 till grön biometan. Kärninnovationen är ett nytt reaktorkoncept baserat på en katalytisk värmeväxlare. För närvarande separeras biometan från biogas (60 vol% CH4, 40 vol% CO2) och injiceras i gasnätet. En fullständig omvandling av koldioxid till metan kommer att göra användningen av biogas ekonomiskt mer konkurrenskraftig och även öka den gröna metanproduktionen med 40 %.

Förväntade effekter och resultat

Målet är att omvandla 40% av CO2 i en biogas till Biometan och därmed kunna ökan totala produktionen av biogas i en biogas anläggning från ca 60% till >97%.

Planerat upplägg och genomförande

Utförlig projektplan finns att läsa i projektansökan. Just nu har design studierna startats och det första Kick-off mötet mellan parterna är den 17 Juli.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 22 juli 2025

Diarienummer 2025-01743