Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Developed measurement approach for mining applications

Diarienummer
Koordinator Epiroc Rock Drills AB
Bidrag från Vinnova 200 000 kronor
Projektets löptid november 2022 - december 2023
Status Avslutat
Utlysning Innovationer för ett hållbart mobilitetssystem - enskilda ansökningar

Viktiga resultat som projektet gav

Driften av gruvor genomgår ett paradigmskifte från att manuellt inhämta information till att automatiserat inhämta information för planering och effektivisering av delmomenten i underjordsgruvbrytning. För en effektiv borrprocess krävs sensorer och mätutrustningar vilka ger operatören underlag för beslut. Målsättningen med detta projekt är att undersöka förbättringspotentialen och applicerbarheten av ny teknik för kvalitetsmätning i borrporcessen. Detta har uppfyllts genom en proof of value-studie där tekniken delvis integreras i dagens arbetsprocess.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet startade med en kunskapsinsamling och sammanfattning av det värde som en automatiserad och integrerad hålavvikelsemätning kan tillföra gruvprocessen. Värdet är stort för de fall då man har återkommande problem med sprängresultatet, oftast pga olämplig storleksfördelning av styckefallet. I projektet Epiroc utfört tester tillsammans med teknikleverantör för att utvärdera tillgänglig teknik för hålavvikelsemätning. Ett antal anpassningsbehov har identifierats och en demonstrationsprototyp har framtagits vilken också har testats i Epirocs testgruva.

Upplägg och genomförande

Projektet har utförts i tre faser: 1. Kunskapsinsamling avseende värde och användningsområde; Denna fas bestod i intervjuer, workshops, analys av dagens lösningar och tillkortakommanden samt en kortare konceptstudie av potentialen för förbättring. 2. Demonstrationsprototyp; Denna fas bestod i framtagning av en fysisk demonstrator som visar applicerbarhet för nyckelfunktioner som förbättrar kvalitetsuppföljningen i borr och sprängprocessen. 3. Rapportering av resultat och beskrivning av fortsatt behov av teknik samt metodutveckling.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 16 februari 2024

Diarienummer 2022-02915