Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Framsynsonsdag – live från Almedalen!

Hästgatan 1, 621 56 Visby, Sweden ons 28 jun 2023 kl. 12:00-12:50

En onsdag i månaden bjuder Vinnova in till framsynsonsdag. Under 50 minuter får du ta del av ett antal korta spaningar – där deltagarna delar med sig av signaler de uppfattat i samtiden, som de tror kan utvecklas till något nytt eller förändrande i framtiden. Onsdag 28 juni kl 12.00 bjuder vi in till en stimulerande lunchtimme där du får ta del av spaningar kring olika samhällsfenomen och teknologier – för första gången live i Almedalen!

Vinnova driver ett aktivt framsynsarbete, där vi etablerar verktyg och processer för att bli bättre på att visualisera en möjlig framtid. De globala utmaningarna är stora, samtidigt som samhällsutvecklingen går allt snabbare. För att kunna ta de modiga beslut som krävs - behövs verktyg som kan hjälpa oss förstå vad som väntar framöver. Genom att visualisera och styra mot en specifik framtid kan vi hitta helt nya lösningar på problem som annars är svåra att se när vi bara utgår från där vi är idag.

Medverkande

Moderator

  • Joakim Skog är områdesledare för teamet Framtidsområden, som på Sveriges innovationsmyndighet Vinnova utforskar och utvecklar nya sätt att leda från framtiden, för att hitta nya vägar till radikal innovation som adresserar de stora samhällsutmaningarna.

Spanare

  • Aurore Belfrage är techinvesterare, geopolitiska rådgivare, hållbarhetsstrateg och skribent. Hon spenderar sin tid i skärningspunkten AI, energitransformationen och geopolitiken. Aurore är bland annat medgrundare till hållbarhetsplattformen SusTechable, sitter i flera styrelser och var tidigare investerare hos EQT Ventures.

  • Emma Wiesner är EU-parlamentariker, vars personliga mål är att kombinera sin passion för energiteknologi med energipolicy och strategisk utveckling. Hennes specialområden inkluderar EU-frågor, reglering, energi- och miljöpolitik samt energimarknader.

  • Niklas Laninge är en av Sveriges främsta beteendeexperter. I snart tio år har han hjälpt organisationer att skapa storskalig beteendeförändring. Han har skrivit tre böcker och fick 2020 ta fram en strategi för hur EU kan arbeta med att minska användning av engångsplast. Idag arbetar han som VD för Nordic Behaviour Group.

  • Sara Övreby är Samhällspolitisk chef på Google i Sverige. Sedan 2020 är hon ordförande i Internationella Handelskammarens (ICC) kommitté för digital ekonomi. Sara har bakgrund som politisk rådgivare i Europaparlamentet och som pressekreterare på Regeringskansliet. Innan hon kom till Google arbetade Sara som Global Public Affairs Manager på Scania.

  • Lars Friberg är Vinnovas klimatstrateg och arbetar både strategiskt och operativt med att stötta Vinnovas olika områden i klimatomställningen. Han har arbetat med klimat- och hållbarhetsfrågor i över 20 år inom en rad olika sektorer och länder. Han har arbetat som diplomat, forskare, myndighetsexpert och inom politiken.

Livesändning

Du kan följa Framsynsonsdag från Almedalen live via Microsoft Teams 

Läs mer om Vinnovas arbete med Framsyn. 

Ibland fotograferar eller filmar vi på våra aktiviteter. Om du inte vill vara med på bilder eller filmer, kan du meddela detta när du kommer till oss.

Läs mer om hur vi lagrar och behandlar dina personuppgifter.

Frågor?

Joakim Skog

Handläggare

+46 8 473 32 32

Senast uppdaterad 22 juni 2023