Utveckling av referensutrustning för realisering av negativa gaugetryck
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2025 - juni 2027 |
Status | Pågående |
Syfte och mål
Projektet syftar till att utveckla en ny referens-metod för riksmätplatsens realisering av negativt gaugetryck genom äkta negativt gauge. De metoder som i dagsläget tillämpas är antingen väldigt tidskrävande eller baserade på mätning av två absoluttryck. Genom denna nya metod kommer riksmätplatsen för tryck att ha en internationellt accepterad metod för negativt gauge som kan användas i hela området från -3.5 kPa till nära -95 kPa (beroende på aktuellt atmosfärstryck).
Förväntade effekter och resultat
Utvecklingen av en referensutrustning av denna typ stärker riksmätplatsens effektivitet, kvalitetssäkring och tillgänglighet inom området, med en ny metod som uppfyller nuvarande och kommande krav på realisering, spårbarhet och osäkerheter. Tillgången till en annan tillämpning för realisering av negativa gaugetryck innebär också valideringsmöjligheter genom jämförelse mellan metoderna och bidrar till en kompetenshöjning hos riksmätplatsen.
Planerat upplägg och genomförande
Initialt kommer en mindre fortsatt förstudie av vad som tidigare gjorts på området av andra NMI:er och instrumenttillverkare genomföras, parallellt med att en design för modifikationen av befintliga utrustning tas fram. Designen och den kommande tillverkningen av delarna som skall utgöra det nya tryckvågsfundamentet och hängande lastbärare kommer göras i samråd med RISE internverkstad. När konstruktionen färdigställts ska dess funktionalitet valideras och en jämförelse inom EURAMET utföras.