Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Studera inverkan av fel i kart- och spridningsmodeller på avkännings- och lokaliseringsprestanda.

Diarienummer
Koordinator Ericsson AB
Bidrag från Vinnova 100 000 kronor
Projektets löptid januari 2025 - juni 2025
Status Avslutat
Utlysning 6G - Kompetensförsörjning
Ansökningsomgång 6G - Handledning av examensarbete

Viktiga resultat som projektet gav

Målet var att undersöka effekten av kartnoggrannhet på positioneringsfel i digitala tvillingar för lokalisering. För detta ändamål implementerades en digital tvilling. Den verkliga världen imiterades av Sionna RT för att skapa en verklig kanal för en given karta. En implementering av en digital tvilling för positionering använde en slumpmässigt störd realisering av samma karta (förflyttningar och rotationer av byggnader) för att uppskatta positionen och utvärdera positionsfelen. Målet uppnåddes.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet undersökte grunderna, såsom kartfelaktigheter, på digitala tvillingar för lokalisering. Arbetet kräver ytterligare studier med verkliga mätdata och mer realistiska inställningar, såsom riktnings- och fördröjningsuppskattning från verkliga signaler.

Upplägg och genomförande

Planen som utvecklades och genomfördes av masterstudenten var bra. Implementeringen och de erhållna resultaten utgör grunden för eventuella framtida undersökningar efter detta projekt.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 5 september 2025

Diarienummer 2024-04253