Mobilapplikation för ID-hantering
Diarienummer | |
Koordinator | 365id AB |
Bidrag från Vinnova | 1 991 950 kronor |
Projektets löptid | mars 2021 - november 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovationsprojekt i företag |
Ansökningsomgång | Innovationsprojekt i små och medelstora företag 2020 |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet var att utveckla och demonstrera en prototyp av en mobilapplikation för id-hantering, som har utvecklade nyckelfunktioner och är integrerad med 365id nuvarande systemlösning. Projektet stötte på problem en vital funktion som har tarvat stora resurser och vi har nått ca 50% måluppfyllnad.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har nu tagit fram en mobilapplikation som tar en bild på id-handlingar, det biometriska chippet i pass och europeiska nationella id-kort kan läsas ut. En videofunktion är implementerad för att verifiera att det är en riktig person där också ansiktsigenkänning ingår. Allt sammanställs och resultatet kan skickas vidare för bearbetning.
Upplägg och genomförande
Projektet kantades av pandemin första året, där det var svårt att tillföra resurser. Därefter så fortlöpte projektet enligt plan, fram tills vi stötte på utmaningar med själva bildtagningen av id-handlingarna. Det visade sig vara en större utmaning och efter mycket arbete har vi nu tagit beslutet att tillföra en tredjeparts bildtagningsteknik. Med facit i hand, borde vi tagit det beslutet tidigare. Vi har kommit en bra bit med projektet och har en app som tar in information från id-handlingar och verifierar användaren.