KANT - Knowledge Assessment for New Technologies
Diarienummer | |
Koordinator | Saab AB |
Bidrag från Vinnova | 1 549 999 kronor |
Projektets löptid | november 2023 - oktober 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | NFFP8 - Internationell samverkan |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet uppfyllde sina mål att stärka samarbetet mellan svenska och brasilianska partners, etablera en bas för framtida forskningssamarbeten och bidra till en gemensam förståelse för teknikutvärdering. En viktig insikt var att befintliga metoder kompletterar varandra men behöver integreras för effektivare användning. Projektet lade även grunden för en uppföljningsansökan och har redan påverkat Saabs interna processer för teknikroadmaps positivt, med bred tillämpning inom koncernen.
Långsiktiga effekter som förväntas
Att ge en heltäckande bedömning av framtida teknologiers påverkan inom flyg- och rymdsektorn, utveckla metoder för teknikutvärdering i tidiga designfaser, möjliggöra effektiv teknikhantering och prioritering för teknikroadmaps samt undersöka teknikmognad och utvecklingskostnader. Detta arbete kommer att vidareutvecklas inom ramen för nästa ansökan som var ett resultat av detta projekt. Delar av detta arbete har redan påbörjats då Saab fortsätter att utveckla nya metoder för teknikroadmaps.
Upplägg och genomförande
Projektet inleddes med en workshop för de svenska parterna, som därefter övergick till regelbundna online-möten var tredje vecka med deltagande från de brasilianska parterna. En workshop genomfördes i Brasilien med representanter från samtliga partners. En motsvarande workshop planerades i Sverige med de brasilianska parterna, men kunde inte genomföras på grund av bristande finansiering i Brasilien.