HINTS-US - Innovativa samarbeten med USA inom XR och IR med Människan i Centrum
Diarienummer | |
Koordinator | Blekinge Tekniska Högskola - Blekinge tekniska högskola Inst för datavetenskap DIDA |
Bidrag från Vinnova | 150 000 kronor |
Projektets löptid | oktober 2024 - januari 2025 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Framväxande tekniklösningar |
Ansökningsomgång | Innovativa samarbeten med USA inom XR - steg 1 |
Viktiga resultat som projektet gav
HINTS-US gjorde det möjligt för HINTS att internationalisera sin XR-teknik för människocentrerade intelligenta verkligheter (HINTS). HINTS är en KKS-profil som drivs av BTH:s institution för datavetenskap (DIDA). Under besöket fick HINTS kontakt med stora internationella och USA-baserade företag. Som ett resultat av detta förbereds ett uppföljningsprojekt med en amerikansk partner. Dessutom samarbetade teamet med andra svenska XR-team under besöket, vilket skapade nya nationella relationer.
Långsiktiga effekter som förväntas
De förväntade långsiktiga effekterna av HINTS-US är internationalisering och förfining av HINTS-teknik, dvs. kommersiell användning av HINTS-teknik av amerikanska partners samt gemensam utveckling av ny HINTS-teknik med amerikanska partners. Ett exempel är användningen av ny displayteknik för människocentrerade XR-applikationer.
Upplägg och genomförande
HINTS-US började med att identifiera lämpliga HINTS-tekniker för internationalisering med amerikanska partners. Dessa tekniker fokuserar på identifiering av XR-symtom som är människocentrerade. Därefter byggdes ett kärnteam upp som tog fram lämpligt kommunikationsmaterial för teknikerna Detta kärnteam reste till Silicon Valley, deltog i evenemang som anordnades av Vinnova och besökte nya potentiella partners i USA.