Gummi för fordonsapplikationer framställt av skogsindustriavfall
Diarienummer | |
Koordinator | Scania CV AB |
Bidrag från Vinnova | 501 450 kronor |
Projektets löptid | juni 2024 - maj 2025 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Accelerate Swedish partnership - FFI |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet resulterade i en kartläggning av egenskaper hos gummimaterial baserat på en ny, 100% biobaserad polymer, framställd ur spill från skogsindustrin. Material togs fram, dels med inblandning av traditionella polymerer såsom EPDM- och nitrilgummi, dels utan inblandning, dvs 100% ny polymer. Prototyper av artiklar för användning i lastbilar formsprutades med gott resultat. En LCA-analys genomfördes för att få en uppfattning om den övergripande miljö- och klimatnyttan.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har visat att det är möjligt att ersätta vissa fossilbaserade gummipolymerer med denna 100% biobaserade polymer. Den finns ännu inte kommersiellt tillgänglig i stor skala. Resultatet från detta projekt kan förhoppningsvis vara en föregångare som visar att det är möjligt att tillverka artiklar i materialet, och därigenom öka möjligheterna för kommersialisering och storskalig tillverkning.
Upplägg och genomförande
Projektet inleddes med en generell karaktärisering av ett par olika gummimaterial baserade på den nya polymeren, för att få en uppfattning om vilka egenskaper som är nåbara, och en form av kravspecifikation kunde upprättas. I den andra fasen knöts en svensk gummitillverkare till projektet. Två produkter valdes ut som lämpliga för att tillverka prototyper. Slutligen gjordes en LCA- och kostnadsanalys av material baserade på den nya polymeren.