Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Globala samarbeten, särskilda insatser 2021 - Kasi Technologies

Diarienummer
Koordinator KASI Technologies AB
Bidrag från Vinnova 25 000 kronor
Projektets löptid november 2021 - januari 2022
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Projektets syfte och mål var att delta i konferenser och workshops i UAE i syfte att marknadsföra Kasi Tech, samt att träffa nya potentiella investerare, samarbetspartners, lokala och internationella innovationsekossystem. Långsiktigt mål är att genom detta skapa internationella affärer för vårt svenska cleantech start-up.

Långsiktiga effekter som förväntas

Kasi Tech var planerad som talare på evenemanget (20/1): Global Cleantech Summit, som hölls i den svenska paviljongen på DubaiWorldExpo2020. Det var ett mycket lyckat evenemang som avslutade vår vecka i Förenade Arabemiraten. Baserat på finansieringen från Vinnova kunde vårt företag också ansluta sig till den lokala Masdar Innovate acceleratorn monter under Abu Dhabi hållbarhetsvecka 17 - 19 januari. Detta ledde till mängder av mediebevakning, möte med UAE´s Industriminister, Hans Eminens Dr Sultan Ahmed Al Jaber, vilket verkligen har öppnat dörrarna för oss i UAE framöver.

Upplägg och genomförande

Kasi Tech var planerad som talare på evenemanget (20/1): Global Cleantech Summit, som hölls i den svenska paviljongen på DubaiWorldExpo2020. Det var ett mycket lyckat evenemang som avslutade vår vecka i Förenade Arabemiraten. Baserat på finansieringen från Vinnova kunde vårt företag också ansluta sig till den lokala Masdar Innovate acceleratorn monter under Abu Dhabi hållbarhertsvecka 17 - 19 januari. Detta ledde till mängder av mediebevakning, möte med UAE´s Industriminister, Hans Eminens Dr Sultan Ahmed Al Jaber, vilket verkligen har öppnat dörrarna för oss i UAE framöver.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 9 mars 2022

Diarienummer 2021-04972