Energibesparingar för 6G-Nätverk
| Diarienummer | |
| Koordinator | Ericsson AB |
| Bidrag från Vinnova | 100 000 kronor |
| Projektets löptid | mars 2026 - september 2026 |
| Status | Pågående |
| Utlysning | 6G - Kompetensförsörjning |
| Ansökningsomgång | 6G - Handledning av examensarbete |
Syfte och mål
Övergången till 6G-nätverk kommer att drivas av behovet av högre prestanda och ökad hållbarhet. Projektet ämnar utvärdera funktioner för energibesparingar i 6G nätverk, med fokus på sömnlägen och vid-behov signalering. Funktionalitet som ämnas utvärderas är t.ex. schemaläggning av systeminformation och algoritmer för aktivering av sömnlägen.
Förväntade effekter och resultat
Arbetet kommer genomföras med hjälp av systemsimuleringar av 6G nätverk och innefattar både att implementera och utvärdera ett antal funktioner för energibesparingar. Projektet innefattar även en litteraturstudie. Projektet ämnar skapa insikter som kan guida standardisering och design av hållbara 6G-nätverk.
Planerat upplägg och genomförande
1. Projektplanering och litteraturstudie 2. Implementering av ny funktionalitet i 6G-simulator. Expereiment- och scenariodesign. 3. Experiment och datainsamling 4. Analysis, tolkning och rapportskrivning. 5. Presentationer och diskussioner, iteration av 3 & 4 baserat på feedback, 6. Slutpresentation och färdigställande av slutrapport.