Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Effektiva och motståndskraftiga 3D-printade magneter för fordonstillämpningar: genomförbarhetsstudie

Diarienummer
Koordinator Kungliga Tekniska Högskolan - Kungliga Tekniska Högskolan Inst f produktionsutveckling
Bidrag från Vinnova 719 900 kronor
Projektets löptid oktober 2024 - juni 2025
Status Pågående
Utlysning Impact Innovation Net Zero industry - Programspecifika insatser
Ansökningsomgång Impact: Ökad resurseffektivitet och resiliens, etapp 1

Syfte och mål

Projektet syftar till att undersöka genomförbarheten av ett innovativt tillvägagångssätt för tillverkning av permanentmagnetkomponenter – en kritisk del i många elektriska applikationer – genom en indirekt additiv tillverkningsteknik (AM) kallad "metal extrusion printing". Projektets mål är följande: - Fastställa genomförbarheten av att tillverka permanentmagneter via 3D-utskrift. - Använda resultaten från genomförbarhetsstudien som underlag för steg 2 i programmet.

Förväntade effekter och resultat

1) Know-how för att skapa råmaterial till permanentmagneter 2) Kunskap om möjligheten att 3D-printa magneter 3) Know-how om de uppnåbara egenskaperna 4) Framtidsplan: nya designmöjligheter, återvinningspotential, minskad användning av strategiska råmaterial, etc.

Planerat upplägg och genomförande

Skapande av råmaterial – Framställning av grundmaterial som behövs för 3D-utskrift av permanentmagneter. 2. Utveckling av maskin- och bearbetningsparametrar – Optimering av maskininställningar och bearbetningsvillkor för att säkerställa en effektiv tillverkning. 3. Analys och testning av magneterna – Genomgång av magneterna för att utvärdera deras egenskaper och kvalitet.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 7 februari 2025

Diarienummer 2024-03025