Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Effektiva digitala språklösningar anpassade efter utrikes föddas behov till utbildning

Diarienummer
Koordinator Lingio AB
Bidrag från Vinnova 924 546 kronor
Projektets löptid oktober 2020 - maj 2021
Status Avslutat
Utlysning Innovationer i krisens spår
Ansökningsomgång Omställning av samhälle, verksamheter och produktion i spåren av coronaepidemin

Viktiga resultat som projektet gav

Corona-krisen ledde till en markant ökad arbetslöshet, från 4% till 9% under 2020, 2021 och fortsatt höga siffror kommande åren. Framförallt har utrikes födda påverkats, då branscher såsom hotell, restaurang, transport med mera drabbats hårdast. För att motverka långtidsarbetslöshet behöver dessa målgrupper utbilda sig vidare till nya yrken. Dagens utbildningsplattformar erbjuder dock inte språkstöd, vilket är avgörande för att förstå kursinnehållet. Målet med projektet är att utveckla en utbildningsprodukt som ger adekvat stöd för målgruppernas kompetensutveckling.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet resultat är en digital utbildningsprodukt med världsunika innovationer för språkstöd som tar utrikes föddas behov i beaktande, samtidigt som produkten effektiviserar arbetet och underlättar för utbildningsinstitut och lärare att kunna stötta en ökad mängd utrikes födda elever. Effekten blir att dessa målgrupper kan förstå texterna i digitala kurser och utbildningar då språkstöd på de största invandrarspråken erbjuds automatiskt i utbildningsprodukten. De kan då ta till sig ny kunskap som behövs på arbetsmarknaden så att de inte hamnar i långtidsarbetslöshet.

Upplägg och genomförande

En integral del av lösningen har varit att forma ett samarbete av olika relevanta utbildningsaktörer i form av behovsägare från utbildningsinstitut och civilsamhället samt att deras användare från målgruppen har får medverka och utforma denna insats och därmed sätta riktningen för resten av samhället. Utbildningsprodukten har utvecklats iterativt i nära samarbete med användare från målgrupperna. Kurser i utbildningsprodukten kan översättas till de största invandrarspråken så att alla förstår innehållet. Produkten erbjuder tillgänglighetsstöd så alla kan använda den.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 10 augusti 2021

Diarienummer 2020-03853