Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Digital-tvillingdriven 6G RAN-optimering och AI-driven RAN-optimering

Diarienummer
Koordinator AIOpt AB
Bidrag från Vinnova 240 000 kronor
Projektets löptid november 2025 - november 2026
Status Pågående
Utlysning 6G - Kompetensförsörjning
Ansökningsomgång Stärk din organisation med kompetens inom 6G från USA

Syfte och mål

yftet med projektet är att stärka AIOpt AB:s strategiska kompetens inom 6G och AI-baserad nätoptimering genom individrörlighet mellan Sverige och USA. Målet är att tillsammans med en ledande amerikansk partner utveckla en digital tvilling för 6G-RAN och AI-drivna optimeringsmetoder som kan användas i framtida svenska industri- och forskningssamarbeten.

Förväntade effekter och resultat

Projektet förväntas resultera i en första digital tvilling för 6G-RAN, demonstratorer för AI-driven nätoptimering samt fördjupad kompetens inom 6G hos AIOpt. Effekterna blir stärkt innovationsförmåga i svenska 6G-satsningar, ökad energieffektivitet och kapacitet i framtida mobilnät samt ett långsiktigt samarbete mellan svenska och amerikanska aktörer.

Planerat upplägg och genomförande

Projektet genomförs genom ett personalutbyte där en nyckelperson från AIOpt arbetar 4–12 veckor hos en amerikansk 6G-partner. Under vistelsen utvecklas en gemensam digital tvillingmiljö och AI-baserade optimeringsalgoritmer, med tester på realistiska scenarier. Efter hemkomst genomförs kunskapsöverföring, vidareutveckling av prototyper och planering av fortsatta gemensamma projekt.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 25 november 2025

Diarienummer 2025-04321