Design & validate work environment for Autonomous driver
Diarienummer | |
Koordinator | Volvo Technology AB |
Bidrag från Vinnova | 487 500 kronor |
Projektets löptid | december 2021 - oktober 2022 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Accelerate Swedish partnership - FFI |
Slutrapport | 2021-04631sv.pdf (pdf, 295 kB) |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet med projektet var att Volvo Autonomous Solutions AB (VAS) tillsammans med Creative Design Environment Sweden AB (CDE) skulle utveckla en konceptarbetsplats för operatörer av autonoma fordon och maskiner. Data insamlades genom intervjuer med slutanvändare och experter. Utifrån detta material tog projektteamet fram en 3D-modell samt en fysisk prototyp av en ergonomisk och ändamålsenlig arbetbetsplats för operatörer av autonoma fordon och maskiner. Slutligen utvärderades den fysiska prototypen på en av Volvos testanläggningar.
Långsiktiga effekter som förväntas
Det övergripande målet var att skapa en 3D-modell av en ändamålsenlig arbetsplats för operatörer av autonoma fordon och maskiner. Om detta var lyckosamt skulle även fysisk prototyp tas fram. Arbetsplatsen skulle vara ergonomisk och säkerställa operatörens välbefinnande för att i slutänden möjliggöra en säker transportlösning. Samtliga dessa mål uppfylldes framgångsrikt.
Upplägg och genomförande
Projektet omfattade 3 arbetspaket: -Konceptutveckling och framtagande av en digital prototyp. Detta utfördes i form av intervjuer med slutanvändare och experter samt studiebesök vid Volvos testanläggningar. Utifrån detta material tog CDE fram ett koncept. -Framtagande av en fysisk prototyp. CDE tillverkade en prototyp utifrån den 3D-modell som validerats av Volvo. -Konceptutvärdering i form av prototypen installerades hos Volvo och testades och utvärderades av testingenjörer och experter.