CanaryBits deltagande i REACH inkubatorprogrammet
Diarienummer | |
Koordinator | Canary Bit AB |
Bidrag från Vinnova | 91 196 kronor |
Projektets löptid | november 2024 - april 2025 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Acceleration Tech Incubator |
Viktiga resultat som projektet gav
Huvudmålet med detta projekt var att stödja CanaryBits deltagande i REACH-programmet. Detta mål uppnåddes fullt ut. CanaryBits grundare deltog i hela programmet, inklusive det avslutande två veckor långa besöket i Palo Alto. Ytterligare mål som uppnåddes var att: - Stärka och utöka CanaryBits nätverk i Silicon Valley; - Undersöka möjligheter för framtida expansion till den nordamerikanska marknaden; - Förbättra CanaryBits strategi med hjälp av feedback från mentorer inom REACH-programmet.
Långsiktiga effekter som förväntas
Deltagandet i programmet gav ett konkret lyft för CanaryBits arbete. Interaktionen med mentorerna i REACH gjorde det möjligt för oss att ifrågasätta och ompröva vårt tillvägagångssätt för att utveckla CanaryBit.
Upplägg och genomförande
Programmet var välstrukturerat, särskilt med tanke på utmaningarna med tidsskillnaden. Det fanns en välbalanserad blandning av vertikala och horisontella mentorsessioner, med en hanterbar tidsplan. De deltagande teamen samarbetade väl och gav varandra konstruktiv feedback.