Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Viktigt-datum blocket

Vill handläggaren lägga till information om till exempel en informationsträff används Viktiga datum-blocket.

Blocket Viktiga datum

Under Viktiga datum på AO-sidan ligger både automatiskt importerade datum och datum som webbredaktören kan lägga in manuelt.

Blocket-Viktiga-datum.JPG

Viktigt datum för olika möten

När du får en beställning av ett Viktigt datum som ska läggas till på AO:n, till exempel till ett info-möte, drop-in eller inspirationsmöte. Då ska du alltid skapa en Kalenderhändelse och koppla kalenderhändelsen till det Viktiga datumet på AO:n. 

I kalenderhändelsen lägger du sedan till Teams-länken och om det kommer efter genomfört möte en filminspelning lägger du enkelt till även den på Kalenderhändelsen. 

Kommer det en PP behöver de själva lägga in den i Effekta. Just nu finns det ingen lösning på filmerna och det är därför vi lägger dem på kalenderhändelsen (2024-10-21).

Hur du skapar en kalenderhändelser

Viktig info!

 

Skapa manuellt Viktigt datum-block

De datum som webbredaktören lägger in manuellt handlar ofta om att handläggaren vill puffa för och länka till ett informationsmöte. Så här skapar du ett Viktiga datum-block.

  1. Öppna AO:n där datumet ska läggas in för redigering.
  2. I ytan Lista över viktiga datum klickar du på ...skapa ett nytt block.
  3. I Namn ger du blocket ett namn till exempel Infoträff 2023-11-23.
  4. I Titel skriver du vad det som händer på datumet. 
  5. I Välj datum väljer du datum och eventuell tid. 
  6. I Länk kan du lägga till en länk vid behov. Det kan till exempel vara en länk till en kalenderhändelse. 
  7. Klicka på Skapa

Nu ligger datumet med i snurran under Viktiga datum. 

Viktiga-datum.jpg

Viktig info

Viktig info 1 - Importerade Viktiga datum-block från Effekta

När AO:n importeras från Effekta till Episerver skickas en del Viktiga datum-block med. Exempelvis dessa.

  • Planerar att öppna
  • Öppnar för ansökan
  • Sista ansökningsdag
  • Beslut meddelas
  • Projekt får starta
  • Sista dag i ansökningsperiod

Ovan Viktiga datum-block från Effekta kan redaktören inte redigera i Episerver. Om det görs kommer redigeringen att skrivas över när autoimporten från Effekta görs varje natt. 

Redigeringarna i de så kallade Effekta Viktiga datum-blocken görs av handläggaren i Effekta. Vet handläggaren inte hur det görs be hen kontakta IT via eSupport.

Viktig info 2 - AO som har flera ansökningstillfällen

Det finns en del AO:n som har flera ansökningstillfällen under en ansökningsperioden. Dessa datum lägger sig i Viktiga datum ytan (se exempel i Bild 1). Det viktiga med dem att komma i håg är att endast tre av dem visas åt gången. Det betyder när ett datum passerat visas nästa med datum som ligger närmast i tid. Så alltså enbart tre åtgången. 

Bild 1
I fältet Lista över viktiga datum ligger här sex Sista dag i ansökningsperioden och de har inget Diarie nr på sig. 

flera-ansökningstillfällen-under-ansökningsperiod.JPG

Dessa Viktiga datum ligger i Öppen data (se Bild 2), men är inte synliga i på webbplasten under Viktiga datum på grund av regeln endast tre visas åt gången.  

I Effekta heter dessa viktiga datum avläsningstillfällen.

Bild 2
Öppen-data.png

 

 

 

 

 

Senast uppdaterad 28 oktober 2024