Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Felsökning av AO

När en AO krånglar kan du försöka hitta felet här. Om allt stämmer, buggrapportera. Handläggare raporterar fel på AO-sidan till IT. Om IT inte ser fel i Effekta rapporterar de vidare till webblådan.

Vanligt förekommande fel

  • Rubrik, ingress eller Treklöver är fel, även den engelska – Justera i Effekta
  • Datum, länkar eller dokument saknas eller är felaktiga -  Justera i Effekta
  • Det går inte att översätta sidan – Pufftext eller rubrik blir för lång på engelska. Gör en kortare version i Episerver. 
  • En kommande utlysning försvann första dagen i den månad den ska öppna - Den är inte beslutad i Effekta. AO:n behöver beslutas av gruppen först och återpublicera sedan kan vi publicera den i Episerver.
  • Det går inte att lägga in länkar – Det ska inte gå att lägga in länkar. Länkar läggs i Effekta.
  • Texten, se nedan bild, ligger kvar på utlysningen - Justera i Effekta. Be handläggaren klicka i Publ och Utl-text under fliken Webbdok. Inf-om-erbjudandet-kommer snart.png

Härifrån kommer informationen på AO:n

effekta-vinnova.se.png

Övriga fält på Öppen AO

  • Rubrik: Effekta
  • Ingress: Effekta 
  • Treklöver: Effekta
  • Viktiga datum - blocken: Effekta. Redaktören kan lägga till och redigera de som skapats redaktionellt på webben. 
  • Viktiga datum - text: Rubrik hårdkodad. Text hämtas från Episerevers generella inställningar (nod Inställningar i Episerver), men kan redigeras på AO:n under fliken AO.   
  • Mallar och dokument: Effekta. 
  • Så här ansöker ni: Kommer från Episervers generella inställningar (nod Inställningar i Episerver), men kan redigeras på AO:n under fliken AO. Visas bara om det finns en Ansök här-länk. 
    • Länken - Så här fyller du i ansökan i vår e-tjänst: Från generella inställningar (nod Inställningar i Episerver). Går att dölja genom att markera vid Dölj Så här ansöker ni-länkar i Episerver under fliken AO.
    • Länken - Så här går det till att ansöka och rapportera: Från generella inställningar (nod Inställningar i Episerver). Går att dölja genom att markera vid Dölj så här ansöker ni-länkar i Episerver under fliken AO.
  • Ladda ner mallar för bilaga:  Visas om det finns ett dokument som inte är markerat som Primary i Effekta. Texten hämtas från generella inställningarna (nod Inställningar i Episerver), men kan redigeras på sidan under fliken AO.
  • Påbörja ansökan i god tid: Kommer från Episervers generella inställningar (nod Inställningar i Episerver), men kan redigeras på AO:n under fliken AO. Visas bara om det finns en Ansök här-länk
  • Länkar - rubrik: Hårdkodad, men går att ändra på AO:n på fliken AO. Visas när det ligger länkar i Effekta.
  • Länkar - innehållet: Effekta.
  • Detta händer när ansökningen stängt och underrubriken Vem kan läsa er ansökan: Kommer från Episerver generella inställningar (nod Inställningar i Episerver), men kan redigeras på AO:n under fliken AO.
  • Frågor? - rubrik: Effekta. Hårdkodad
  • Frågor? - texten: Hårdkoda, men kan redigeras på AO-sidan under fliken AO. Kontaktkort kommer från Effekta. Går att sortera, lägga till och redigera i Episerver.
  • Ansök här: Visas när AO:n är beslutad, publicerad och öppen.

Fliken AO

Fliken-AO.JPG

 

Senast uppdaterad 23 juni 2025