People-Tools-Process-Place: Designdriven tillgänglighetsdesign för små och medelstora städer
Diarienummer | |
Koordinator | Luleå tekniska universitet - Innovation och Design |
Bidrag från Vinnova | 3 617 600 kronor |
Projektets löptid | november 2018 - mars 2022 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet syftade till att utveckla kunskap och metoder för social tillgänglighetsdesign i stadsbyggnadsprojekt samt att utveckla detta i en samskapande designprocess av två fysiska platser tillsammans med de berörda aktörerna i två medelstora kommuner. Målet var att två fysiska inkluderande platser skulle utvecklas samt en process och verktyg för detsamma, vilket har uppnåtts delvis genom en fysisk plats och en planerad plats vid projektets avslutande.
Långsiktiga effekter som förväntas
resultatet av projektet är 1) handboken "En plats att leva på - verktyg och metoder för samskapade, inkluderande och attraktiva livsmiljöer" som har utvecklats tillsammans med de berörda aktörerna i kommunerna. Resultat är även 2) Kulturhusplatsen i Skellefteå kommun som färdigställs våren 2022 samt den planerade näridrottsplatsen Bifrostparken i Mölndals kommun. Förväntade effekter av projektet var ett banbrytande program i form av process och verktyg som förväntas leda till ökad kunskap om inkludering och social tillgänglighet i stadsutveckling.
Upplägg och genomförande
Projektet planerades i form av en designprocess med de fyra arbetspaketen 1) Discover, 2) Define, 3) Develop och 4) Evaluate där de deltagande aktörerna från Skellefteå och Mölndals kommun arbetat parallellt med kunskapsutveckling om inkludering, normer och tillgänglighet samt de två fysiska platserna i respektive kommun. Pandemin bidrog till att färre aktiviteter med lokala invånare i de respektive kommunerna kunde genomföras men i övrigt har upplägget och genomförandet fungerat väl med stöd av både fysiska och digitala plattformar och workshops.