Matchmaking i Kina november 2018
Diarienummer | |
Koordinator | Statens väg- och transportforskningsinstitut - Statens väg och transportforskningsinstitut |
Bidrag från Vinnova | 50 000 kronor |
Projektets löptid | september 2018 - december 2018 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet var att besöka matchmaking-event i Kina för att nätverka och finna nya samarbetspartners för kommande utlysningar, samt stärka befintliga nätverk och samarbeten som hör till en tidigare utlysning om bilaterala samarbetsprojekt mellan Sverige och Kina.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultatet av projektet är ett stärkt nätverk i Kina vilket positionerar VTI och dess svenska nätverk inför kommande bilaterala utlysningar för samarbeten mellan Sverige och Kina. Resultatet kommer sig genom besök på matchmaking event (med anföranden), besök på forskningsinstitut och universitet, samt anföranden på en vetenskaplig konferens.
Upplägg och genomförande
I projektet följde vi en VINNOVA-ledd delegation från Sverige till Kina för att besöka matchmaking-event i Kina och därigenom stärka vår position inför kommande utlysning om bilaterala samarbetsprojekt. Under resan som varade en vecka besökte vi ett matchmaking event i Peking där även ett anförande hölls på trafiksäkerhetssessionen. Sedan besökte vi även RIOH, ett forskningsinstitut i transportsektorn, och sedan vidare till Shanghai för besök på TONGJI univeresity och SAECCE-konferensen där vi höll två anföranden.