Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Cancerterapi genom dödsreceptor-inducerad apoptos - CaTheDRA

Diarienummer
Koordinator Göteborgs universitet - Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Bidrag från Vinnova 2 038 560 kronor
Projektets löptid september 2019 - augusti 2021
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Vi har studerat växelverkan mellan nyckelproteiner för tumörutveckling och försvarsmekanismer hos cancerceller. I projektet har vi även identifierat små peptidomimetiska föreningar som kan förändra denna växelverkan. Huvudfokus har varit en specifik fas i tumörcellernas utveckling som leder till att undertrycka cellernas naturliga dödsreceptor-inducerade celldöd.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi har identifierat viktig växelverkan mellan proteiner involverade i ´DISC´-komplexet och bindningsmekanismen för samtliga DISC-komponenter (Dödsreceptor, FADD, Caspas 8, och cFLIP), vilket givit unik insikt om utformning av läkemedel som selektivt kan blockera inbindning av cancercellernas ´inhibitorprotein´ cFLIP till DISC-komplexet utan att blockera caspas 8, för att därigenom återaktivera apoptos-signalen i tumörcellerna.

Upplägg och genomförande

Vi har använd fem ledande protein-protein-dockningsprogram, HADDOCK, ClusPro, HDOCK, GRAMM-X och ZDOCK, för att förbättra noggranheten hos de predikterade komplexen. Komplexen har sedan genomgått molekyldynamik- och metadynamiksimuleringar, molekylär dockning, undersökning av viktiga aminosyror, samt klustring av data, med hjälp av programvaran Schrödinger. Vi har dessutom genomfört en rad cellbaserade PCA-analyser för att validera våra protein-proteinkomplex. Identifierade möjliga cFLIP-inhibitorer testades också med PCA-metodik.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 27 september 2021

Diarienummer 2019-02205