Skol- och samhällsutveckling genom Samverkan Skola-Lokalsamhälle
Diarienummer | |
Koordinator | Vansbro Kommun - Vansbro Kommun - KOMMUNLEDNINGSKONTOR |
Bidrag från Vinnova | 370 054 kronor |
Projektets löptid | januari 2015 - juni 2016 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets syfte är att öka elevernas lust att lära, koppla samman teori och praktik, fler ´krokar´ att hänga upp kunskap på, ökad stolthet/framtidstro, ökad delaktighet hos anhöriga, ökade meritvärden samt förutsättningar att göra medvetna val oberoende av kön, social- eller kulturell bakgrund. Uppfyllelse: Projektet har lagt en grund för att uppfylla syftet. Verktygen finns på plats. Arbetssättet är beslutat och förankrat i skolledningen. Grupper av lärare har varit delaktiga i utvecklingen. En samverkan har startats med grannkommunen Leksand. Förutsättningarna är goda!
Långsiktiga effekter som förväntas
Studievägledare/lärare har utvecklat ´Arbetsplan för samverkan Skola-Arbetsliv´ som antagits av Skolledningen. Samverkan mellan Näringslivsbolaget och kommunens grundskolor. Studie- och yrkesvägledarens roll är mer integrerad, från F-9. Lärarna har genomfört arbetsplatsbesök, med koppling till aktuella ämnen. Särskolan har inkluderats och genomfört skola-arbetslivsaktiviteter. Högstadiets PRAO-verksamhet har reformerats, tydligare koppling ämnen-arbetsplatser. Utfallet är sämre än förväntat, men det finns goda förutsättningar för positiva effekter framåt.
Upplägg och genomförande
Högstadiets studie- och yrkesvägledare har lett projektet i samverkan med en arbetsgrupp med lärare från alla skolor, med stöd av en extern konsult. I Styrgruppen finns skolchef, för- och grundskolechef, ansvariga politiker och chef för näringslivsbolaget. Arbetsgruppen har utarbetat en arbetsplan samverkan skola-arbetsliv som presenterats för lärare, skolledning och testats på alla skolor. Den reformerade PRAO-planen utvecklades i samråd med näringslivsorganisationer. Att projektet inte har nått alla mål beror på upprepade ledningsförändringar och projektledarbyte.