Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag: SWISS QUANTUM WEEK OCTOBER 13-19, 2025

Diarienummer
Koordinator quCertify AB
Bidrag från Vinnova 7 827 kronor
Projektets löptid oktober 2025 - oktober 2025
Status Avslutat
Utlysning Globala samarbeten särskilda insatser 2025

Viktiga resultat som projektet gav

(i) Ett möte med Mr. Grégoire Riberdy, grundare och VD för ID Quantique, ett världsledande företag inom kvantkryptografi. (ii) Förvärva fördjupad kunskap om det schweiziska kvantekosystemet, med fokus på det stöd som finns tillgängligt för nystartade företag inom områdena finansiering, investering, samarbete med universitet och kommersialisering.

Långsiktiga effekter som förväntas

i) Ett möte med Mr. Grégoire Riberdy, grundare och VD för ID Quantique, ett världsledande företag inom kvantkryptografi, för att få kunskap om QuCertifys framtida tillväxt och strategier för att utöka dess marknadsandel. (ii) Förvärva fördjupad kunskap om kvantekosystemet i Schweiz, med fokus på det stöd som finns tillgängligt för startups inom områdena finansiering, investeringar, samarbete med universitet och kommersialisering

Upplägg och genomförande

Planen var att delta i Quantum Industry Day tisdagen den 14 oktober på CICG i Schweiz. Möte med ledande experter inom kvantkommunikation från Universitetet i Genève, samt Dr. Grégoire Riberdy, VD för ID Quantique. Syftet var att få kunskap om kvantekosystemet i Schweiz och hur det stödjer startups. Mötet den måndagen den 13 oktober, Swissnex Quantum Summit, var dock fullbokat, så vi kunde inte delta.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 14 november 2025

Diarienummer 2025-04013