Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag 2026 Österrike, EBSCON, 7 oktober

Diarienummer
Koordinator NordPolen Teknologi AB
Bidrag från Vinnova 15 000 kronor
Projektets löptid oktober 2026 - oktober 2026
Status Pågående
Ansökningsomgång Resebidrag Vinnova 2026

Syfte och mål

Syftet med projektet är delegationsresan till EBSCON-konferensen samt studiebesök på företag som deltar i Silicon Alps, samt deltagande i utvalda seminarier. Våran målsättning är att vi ska studera vilka områden där vi kan utveckla en djupare vertikal integration i tillverkningsledet för halvledare, minnen, sensorer etc. I Sverige, och framförallt i samarbete med Europeiska företag. Också vilka teknik och processval som är aktuella för olika tillämpningsområden.

Förväntade effekter och resultat

Förväntade resultat. Bidra till kontaktnätet inom området i Sverige, Nederländerna samt Europa. Effekter Diskutera med Infineon rörande relvanta områden samt även Fraunhofer AG företrädare. Sammanställ det som kan vara av intresse för medlemmar i Svensk-Polska handelskammaren i en rapport, föreslå som en del i något event under 2027, för att sprida på lämpligt sätt. Ökad tillgänglighet för teknologierna.

Planerat upplägg och genomförande

Planera personliga möten med Infineon, samt Fraunhofer samt företag som kan antas vara intressanta. Skicka ut en frågeställning till de svenska medlemmarna av Handelskammaren, vilka områden som kan vara av intresse att bevaka. Under resan delta aktivt i både konferansdagen samt studiebesöken. Lämplig form att sprida resultatet i Handelskammaren, att diskuteras och beslutas av Styrelsen däri. Slutrapport till Vinnova

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 21 september 2026

Diarienummer 2026-02706