Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Open Cyber-Physical System Model-Driven Certified Development (OPENCPS)

Diarienummer
Koordinator Equa Simulation AB
Bidrag från Vinnova 2 086 800 kronor
Projektets löptid december 2015 - december 2018
Status Avslutat
Utlysning Eureka-kluster medfinansiering
Ansökningsomgång EUREKA medfinansiering kluster 2014-2015

Viktiga resultat som projektet gav

EQUA har haft två huvudsakliga mål i projektet: 1) att utveckla en ny metod för software-in-the-loop simulation där PLC regulatorkod (IEC 61131-3) körs tillsammans med stora fysiska modeller. 2) att utveckla benchmarks i Modelica som är representativa för EQUAs tillämpningsområden: byggnader- och energisystem. Båda målen har uppnåtts inom projektet.

Långsiktiga effekter som förväntas

Den nya metoden för software-in-the-loop-simulering kommer sannolikt att leda till ett flertal nya affärsmöjligheter för företaget. De har faktisk potential att bli helt omvälvande för industrin. De utvecklade benchmark-modellerna har bekräftat att EQUAs simuleringsmetod uppvisar överlägsen skalbarhet i jämförelse med andra Modelicaverktyg.

Upplägg och genomförande

Samarbetet med ledande simuleringsforskare och industrier har varit mycket fruktbart. Ledningen för OPENCPS har varit väl fungerande och projektet har lett till mycket användbara nya verktyg och kontakter för EQUA.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 6 oktober 2021

Diarienummer 2015-03222