Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

moss:PDAC2026

Diarienummer
Koordinator Boreal Orchards AB
Bidrag från Vinnova 25 000 kronor
Projektets löptid oktober 2025 - april 2026
Status Pågående

Syfte och mål

Ekologisk restaurering av landskap efter gruvdrift är avgörande för en hållbar gruvindustri världen över. Boreal Orchards utvecklar lösningar för rehabilitering efter gruvdrift och våra lösningar utvärderas i Sverige, men vi riktar oss mot en global marknad. Deltagande på PDAC 2026 kommer att vara ett bra tillfälle att vidare utforska potentiella samarbeten, partnerskap och kommersiella möjligheter på den kanadensiska/nordamerikanska marknaden.

Förväntade effekter och resultat

Under det senaste året har vi utvecklat ledande kontakter inom den kanadensiska/nordamerikanska gruv- och gruvrestaureringssektorn, där TECK och IEG är bland de organisationer med vilka vi har avancerade konkreta projektplaner. Vårt kortsiktiga mål är att knyta an till fler kanadensiska gruvorganisationer, nätverka och utvärdera potentiella möjligheter över havet. Det långsiktiga målet är att exportera våra produkter och tjänster dit, eventuellt genom att öppna ett nordamerikanskt dotterbolag.

Planerat upplägg och genomförande

Deltagande på PDAC 2026 kommer att vara ett bra tillfälle att vidare utforska potentiella samarbeten, partnerskap och kommersiella möjligheter på den kanadensiska/nordamerikanska marknaden. Under resan kommer vi också att ha möten och platsbesök organiserade med Integral Ecology Group och WSP.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 7 oktober 2025

Diarienummer 2025-04015