Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Endform - datadriven kvalitetskontroll för webben

Diarienummer
Koordinator Endform AB
Bidrag från Vinnova 280 000 kronor
Projektets löptid november 2025 - februari 2026
Status Avslutat
Utlysning Innovativa Startups
Ansökningsomgång Innovativa Startups 2025

Viktiga resultat som projektet gav

Vi har lyckats med att bygga ett open-source project som gör det möjligt att samla in data från flera källor medan man kör webbaserade end to end tester. Vi har dessutom lyckats bygga intern infrastruktur för att kunna ta emot, lagra och visa datan på ett meningsfullt sätt till användare. Vi har visat och diskuterat projektet med kunder på ett sätt som gör oss säker på att vårt projekt kommer att vara relevant för dom.

Långsiktiga effekter som förväntas

Det levererade projektet har gett oss en mer värdefull produkt som våra kunder är intresserade av och vill använda. Open source projektet kommer vi att jobba på långsiktigt, och är ett viktigt sett för oss att synas och hittas av kunder online.

Upplägg och genomförande

Överlag lyckades vi väl med utvecklingen av både datainsamlingsprojektet och vår interna infrastruktur. Det fanns flera instanser då vi fick bygga om större delar av datainsamlingen då den var otillräcklig, men i slutändan känner vi att vi har något som håller och ser bra ut. Vi hade en heltidsanställd ingenjör och en deltidsanställd ingenjör som jobbade på projektet.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 10 april 2026

Diarienummer 2025-02575