Nyhet
Uppdaterad: 20 december 2010
I veckan överlämnade Innovationsupphandlingsutredningen sitt betänkande, Innovationsupphandling SOU 2010:56, till näringsminister Maud Olofsson. Utredningen föreslår att VINNOVA ska få ett övergripande ansvar för att främja innovationsupphandling. I betänkandet föreslås åtgärder för att göra offentlig upphandling i allmänhet mera innovationsvänlig, samt en särskild lag för att statliga och kommunala myndigheter lättare ska kunna upphandla innovationsarbete från företag.
För att understryka att all upphandling bör bli mera innovationsvänlig, föreslår utredningen att lagarna om offentlig upphandling kompletteras med en "bör-bestämmelse" om att upphandlande myndigheter bör ta innovationshänsyn.
Man anser också att en ny upphandlingsform som kallas förkommersiell upphandling bör införas i Sverige. Utredningen anser att det bäst görs genom en särskild lag. Förkommersiell upphandling syftar till att upphandla forsknings- och utvecklingsarbete för specifika problem som en offentlig myndighet vill finna lösningar på.
VINNOVA föreslås få till uppgift att bygga upp ett kompetenscenter för innovationsupphandling och rekommenderas även få ge bidrag till myndigheter för merkostnaderna att genomföra innovationsupphandlingar. Under vissa omständigheter bör VINNOVA också få ge bidrag till del av en myndighets kontraktskostnader vid förkommersiell upphandling, skriver man.