Uppdaterad: 22 december 2010
Under sommaren öppnar utlysningar inom alla tematiska områden inom det sjunde ramprogrammet, FP7. Ramprogrammet är nu inne på sitt fjärde år men största delen av den totala budgeten, omkring 400 miljarder kronor finns kvar att fördela fram till 2013. Vid tio tillfällen från maj till juni besöker vi en ort nära dig för att informera om de möjligheter till forskningsfinansiering som finns inom de europeiska FoU-programmen.
VINNOVA och Linköpings universitet välkomnar därför dig som är forskare på företag, myndighet, institut eller universitet, men även övriga som är intresserade av EU:s forskningsfinansiering till informationsdagen i Linköping den 20 maj.
På informationsdagen får du veta mer om FP7 och de övriga europeiska FoU-programmen: People, ERC, EUREKA, Eurostars och CIP samt tips och råd av lokala forskare som medverkat i EU-projekt. Det kommer också att finnas möjlighet för nätverkande.
Program
| 10.00 |
Kaffe och registrering |
| 10.30 |
Välkommen - Inledning av prorektor Karin Fälth Magnusson |
| 10.45 |
Allmän information om EU:s forskningsstöd samt lokala forskare delar med sig av sina erfarenheter, två parallella sessioner: Introduktion till FP7 och FP7 för erfarna. |
| 11.45 |
Nyheter inom respektive tematiskt område, två parallella sessioner: IKT, Säkerhet, Nano, Material, Produktion och FAFB*, Miljö |
| 12.45 |
Lättare lunch |
| 13.45 |
Nyheter inom respektive tematiskt område, två parallella sessioner: Transport, Energi och Hälsa, Samhällsvetenskap & Humaniora |
| 14.45 |
Kaffe |
| 15.00 |
Nyheter och information för SMF samt om People och ERC, parallella sessioner: FP7, EUREKA, Eurostars och People, ERC |
| 16.00 |
Summering av dagen |
Informationsturné 2010
Informationsturnén pågår under maj till juni och vid tio tillfällen kommer vi till en ort nära dig för att berätta mer om de möjligheter till forskningsfinansiering som finns inom EU:s FoU-program. Informationsturnén är ett samarrangemang mellan VINNOVA och universitetens forskningskontor.
Vi besöker följande orter:
- Luleå 4/5 - Förkväll för SMF den 3/5
- Umeå 5/5
- Stockholm, SU 11/5
- Linköping 20/5
- Uppsala 21/5
- Göteborg 25/5
- Växjö 26/5
- Stockholm, KI 28/5
- Stockholm, KTH 1/6
- Lund 10/6
* Food, Agriculture and Fisheries, and Biotechnology/Livsmedel, jordbruk och fiske, och bioteknik